ACASĂ / ARTICOLE / SPORT / Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018 (Franta – Croatia)

Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018 (Franta – Croatia)

Campionatul Mondial de Fotbal Rusia
Franta – Croatia 4-2

Sursa: Twitter Fifa World Cup

ECHIPE

Franta: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante (55, N’Zonzi) – Mbappe, Griezmann, Matuidi (73, Tolisso) – Giroud (81, Fekir).
Antrenor: Didier Deschamps

Croatia: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic (Pjaca 82) – Rakitic, Brozovic – Rebic (Kramaric 71), Modric, Perisic – Mandzukic.
Antrenor: Zlatko Dalic

Au marcat: MANDŽUKIĆ (’18 – autogol), GRIEZMANN (’38 – penalty), POGBA (’59), MBAPPE (’65) / PERIŠIĆ (’28), MANDŽUKIĆ (’69)

Franța, campioană mondială după 20 de ani!

Naționala de fotbal a Franței este câștigătoarea ediției din 2018 a Campionatului Mondial! „Cocoșii” s-au impus cu scorul de 4-2 în finala disputată duminică, pe arena „Lujniki” din Moscova și a intrat în posesia celui de-al doilea trofeu mondial din istorie, după cel adjudecat în urmă cu 20 de ani, în 1998, la competiția pe care au găzduit-o.
Finala de la Moscova a început vijelios. Francezii au deschis scorul în minutul 18, când, la o lovitură liberă, Mandzukic a marcat în propria poartă. Croații au protestat, susținând că jucătorul lor a fost faultat la acea fază, dar arbitrul argentinian Nestor Pitana și-a menținut decizia. Croația a egalat însă 10 minute mai târziu, grație unui șut foarte bun al lui Perisic.
În minutul 38, Franța a marcat din nou, dintr-o lovitură de la 11 metri dictată de arbitru după analiza video și transformată de Griezmann. În repriza secundă, croații au părut că au cedat fizic și francezii au mai punctat de două ori, prin Pogba (59) și Mbappe (65). S-a terminat până la urmă 4-2, Mandzukic însciind și el în minutul 69 după o greșeală mare a portarului Lloris.
Cel mai bun jucător al Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018 a fost declarat croatul Luka Modric. Cel mai bun tânăr jucător a fost francezul, Kylian Mbappe (19 ani), portarul belgian Thibaut Courtois a primit distincția de cel mai bun portar al Mondialului, iar englezul Harry Kane a fost golgheterul turneului final, cu 6 reușite.