ACASĂ / ARTICOLE / SPORT / Halterofila Mihaela Cambei, medalii de aur și record european

Halterofila Mihaela Cambei, medalii de aur și record european

Ușor-ușor, sportivii români încep să triumfe din nou în competițiile internaționale. Halterofila Mihaela Cambei (21 de ani) a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene desfășurate în capitala Bulgariei, Sofia, în cadrul categoriei 49 kg, ocazie cu care a stabilit un nou record european la total. Astfel, Mihaela Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kilograme, după ce a ratat ultima încercare, la 93 kg. La aruncat, sportiva legitimată la CSM Onești a ridicat cel mai mult 109 kg, nou record european. Cu un total de 199 de kg, a stabilit alt record european, câștigând și medalia de aur.

Vechiul record european la aruncat era de 106 kg şi îi aparţinea româncei de anul trecut, de la întrecerea europeană desfășurată la Erevan. Tot de atunci, Mihaela Cambei deţinea și recordul continental la total, cu 198 kg. România și-a mai trecut în palmares o medalie de bronz la Campionatele Europene de haltere de la Sofia, Ioana Miron urcând pe treapta a treia a podiumului în cadrul categoriei 45 de kg, la stilul aruncat, cu o performanță de 85 kg. La smuls, Miron a fost a şasea, cu 65 kg, iar la total s-a clasat pe patru, cu 150 kg.

Aur european și la lupte

O nouă performanță românească în competițiile internaționale a fost obținută de sportiva Andreea Beatrice Ana, care a cucerit medalia de aur la categoria 55 kg la Campionatele Europene de lupte desfășurate la Bucureşti.

În finală, românca a învins-o pe Mariana Drăguţan, din Republica Moldova. Andreea Beatrice Ana, fostă campioană europeană și mondială la întrecerile dedicate sportivilor sub 23 de ani, şi-a trecut în palmares al treilea său titlu european la senioare, după o victorie categorică în finală (11-0). Andreea Ana a trecut în preliminarii de bulgăroaica Sezen Behcetova Belberova, în sferturi s-a impus în faţa ucrainencei Maria Vinik, iar în semifinale a câştigat în faţa luptătoarei germane Anastasia Blayvas. România a mai obţinut două medalii de bronz, prin Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) şi Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), ambii la greco-romane.

Anul trecut, sportivii români au reuşit pentru prima oară, după 43 de ani, să cucerească două medalii de aur la aceeaşi ediţie a Campionatelor Europene. La Zagreb, România a cucerit cinci medalii, dintre care două de aur, obţinute de Andreea Beatrice Ana, la categoria 55 kg, şi Alexandra Nicoleta Anghel, la categoria 72 kg, şi trei de bronz, câştigate de Cătălina Axente la categoria 76 kg, de Kriszta Tunde Incze, la categoria 65 kg, şi de Denis Florin Mihai, la categoria 55 kg (greco-romane). De consemnat este și performanța sportivului român Cătălin Preda, care a cucerit medalia de bronz în proba masculină de sărituri de la mare înălţime (27 metri) la Campionatele Mondiale de nataţie de la Doha. Preda a totalizat 410,20 puncte, fiind devansat de britanicul Aidan Heslop (422,95) şi de francezul Gary Hunt (413,25).