ACASĂ / ARTICOLE / SPORT / Liga Națiunilor – Tricolorii, revenire spectaculoasă la Belgrad!

Liga Națiunilor – Tricolorii, revenire spectaculoasă la Belgrad!

Liga Națiunilor
Tricolorii, revenire spectaculoasă la Belgrad!

Echipa națională de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida disputată luni seară, la Belgrad, cu Serbia, în etapa a 2-a din Grupa 4, Liga C, a Ligii Națiunilor. După prestația palidă din precedentul meci, cu Muntenegru (încheiat 0-0), tricolorii au dat dovadă de o altă atitudine și au avut puterea să revină de două ori. Ba chiar puteau să dea lovitura pe final și să obțină toate cele trei puncte…
Naționala pregătiă de Cosmin Contra a început bine găzduit de arena „Partizan” din Belgrad, dar, treptat, sârbii au împins jocul spre poarta lui Tătărușanu și, după ce au trimis puțin mai devreme mingea în „transversal, au deschis scorul în minutul 26 prin Mitrovic, acesta profitând de bâlbele lui Săpunaru și Bancu.
În finalul primei reprise, Chipciu a fost aproape de egalare, când a trimis în bara transversală a porții gazdelor. Același Chipciu a scos însă un penalty în minutul 48, transformat de Stanciu. Serbia a preluat din nou conducerea în minutul 63, când Mitrovic a „lovit” din nou și a înscris cu un șut din voleu, de la marginea careului, dar tricolorii au egalat iarăși cinci minute mai târziu, prin Țucudean, cu o deviere la colțul scurt în urma unei lovituri de colt.
Finalul a fost unul electrizant. Serbia a ratat câteva ocazii de gol, dar și românii puteau da lovitura, când, în urma unui contraatac, mingea șutată de Mitriță a fost respinsă de portarul Dmitrovic. În celălalt meci din Grupa 4, Muntenegru a câștigat cu 2-0 partida de pe teren propriu cu Lituania și ocupă primul loc în clasamentul grupei. Pe poziția secundă se află Serbia, tot cu 4 puncte, dar cu golaveraj mai slab; urmează România, cu 2 puncte și Lituania, fără niciun punct.
Pe 11 octombrie, în următoarea rundă a acestei grupe, România va juca în deplasare cu Lituania, iar Muntenegru va primi vizita Serbiei.

Serbia: Dmitrovic – Rukavina, Spajic, Veljkovic, Kolarov – Maksimovic, Lukic (71, Matic) – Ljajic (78, Prijovic), Milinkovic-Savic (64, Kostic), Tadic – Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic

România: Tătăruşanu – Manea, Săpunaru-cpt., Bălaşa, Bancu – Anton, R. Marin – Chipciu (90+4, D. Rotariu), N. Stanciu, 21. Drăguş (60, Mitriță) – Ţucudean (82, Keşeru). Selecţioner: Cosmin Contra

Arbitru: Vladislav Bezborodov (Rusia).